"За" или "против" адвокатските хонорари

Във всяко едно общество, което живее демократично е имало голяма полемика дали има нужда от адвокати и нотариуси. Както във много от държавите има такива хора, които са с нормални, дори леко завишени доходи, зависещите от услугите, които извършват.

В днешно време, адвокатите не само, че взимат доста пикантни хонорари, но и държавата не помага на гражданите да защитят собствените си интереси.

Държавата вместо да помага на гражданите за всяко едно нещо, като във всяко едно модерно общество по света, тя пробутва адвокатски услуги. Във много(всички) случаи когато има намеса на прокурор, независимо дали си откраднал нещо, дали си обидил някого, дали си се изплюл на улицата, дали си си изхвърлил цигарата на пътя... във всяко съдебно производство трябва да присъства адвокат. Повечето от хората биха си рекли: "Добре, какво лошо има да има и адвокат ако някой тръгва да Ви съди или вие ще съдите някого"... до тук добре, но повечето от вас не знаят,че той не е по-желание. Освен,че не е доброволно присъствието на адвокат, то е задължително поне според чл. 13 т. 4 и т.5 ал. 3 от гражданско процесоалния кодекс, който задължава подсъдими лица да се представляват от адвокат.

Да, адвокатите по-добре от всеки друг знаят това, за това хонорарите им започват от 600 лева и нагоре, това се късае за време на процедурата не повече от 30 минути. При повечето от случаите става на въпрос за много по големи суми от 600 лв. т.е. надника на един работник в публичния сектор х 2(месечната му заплата) за 30 минути. Това е малко несъразмерно с българските доходи на населението. Точно това е причината, като се спомене адвокат в съзнанието на човек избликва Богат човек с много по-високи доходи от множество от другите хора. Например в модерни държави като Германия, Норвегия, Швейцария при какъвто и да било процес воден от и срещу дадено лице, той сам решава дали му е нужен адвокат или пък не. Да но има една държава, в ЕС, която не приема тези неща за нормално и това е България.

Законът се третира понякога буквално и "желателното" се визира като "задължително" както е в нашата страна.  Останалото оставяме на вас да помислите и може да споделите мнението си в коментарите.

Ако ви е харесала публикацията,ще Ви бъдем благодарни да я СПОДЕЛИТЕ!

Подобни новини

Следваща
« Предишна
Предишна
Следваща »